www.hrady-zamky.cz/zamek-teplice

Zámek Teplice - fotoZámek Teplice

Zámecké náměstí 14
415 01 Teplice

Kontakty:

tel.:  0417 - 250 85, 235 77
fax:  0417 - 414 61

e-mail:  info@muzeum-teplice.cz

Další informace na internetu: www.muzeum-teplice.cz

 
Představení zámku:

Zámek Teplice je sídlem Regionálního muzea.

Na ostrožně, pod níž vytékají léčivé teplé prameny, založila královna Judita v 2. polovině 12. století klášter benediktinek. Za husitských válek byl klášter značně poškozen a kolem roku 1435 jej jeptišky opustily. Teplické panství se dostalo do rukou světských majitelů a na místě klášterních budov vznikalo feudální sídlo. V 2. polovině 15. století zde královna Johana postavila tvrz, v 16. století Volf z Vřesovic zbudoval zámecký kostel a začal stavět hlavní budovu zámku, která vymezuje jižní stranu Zámeckého náměstí. Za Vchynských (1580-1634) byl nedokončený hlavní trakt přestavěn v renesančním slohu a k němu bylo připojeno levé křídlo. Po smrti posledního českého majitele Teplic Viléma Vchynského se stali majiteli zámku Aldringenové, jejichž nástupci Clary-Aldringenové zde sídlili do roku 1945. K barokní etapě výstavby zámku patří Nová budova (západní křídlo), k níž bylo v 2. polovině 18. století přistavěno divadélko, rozšířené v roce 1800 o půvabný empirový vestibul. Při poslední velké přestavbě zahájené ke konci 18. století byl regotizován zámecký kostel a průčelí hlavní budovy zámku bylo upraveno v klasicistním stylu.

Od roku 1947 je zámek sídlem muzea. V prvním patře budovy jsou umístěny expozice zaměřené na pravěk severozápadních Čech, umění gotiky, renesance a baroka, lázeňství a vývoj keramické výroby v regionu, je zde stálá výstava hodin, numismatický kabinet a zpřístupněny jsou i některé zámecké interiéry s dobovým vybavením. Do návštěvnického okruhu je zahrnuto i vnitřní nádvoří s vyznačeným půdorysem klášterní basiliky a se vzácně dochovanou románskou kryptou.

 

Návštěvní doba:
Muzeum otevřeno celoročně, denně mimo pondělí   10 - 12 a 13 - 17 hod.

 

Organizaceprohlídek a cena vstupného:

Trasa A (v 10, 13, 15 hod) - délka: cca 60 min

Pravěké dějiny v Podkrušnohoří, Slované v severozápadních Čechách, Keramická škola v Teplicích, Keramika Teplicka, historické zámecké pokoje, expozice malířství, plastiky a grafiky 14. - 19. stol.

Trasa B (v 11, 14, 16 hod) - délka: cca 60 min

Expozice malířství, plastiky a grafiky 14. - 19. stol., expozice historických hodin, historické zámecké pokoje, Numismatický kabinet, expozice lázeňství.
dospělí20,- Kč
důchodci, děti, mládež10,- Kč
rodinné30,- Kč
děti do 6 letzdarma
učitelský doprovod
 
zdarma
 


Rezervace prohlídek:

Rezervace a objednávky prohlídek na tel. č. 0417-250 85.


Příjezd a parkování:

Po silnici č. 8 - 90 km severně od Prahy, 17 km západně od Ústí nad Labem po silnici č. 13, 60 km jižně od Drážďan přes Cínovec a Dubí (E55).

Zámek je v centru města - Zámecké nám. (hotel Prince de Ligne), parkovišté u budovy zámku.


Občerstvení:

Přímo v zámku možnost není (ale zámek je v centru Teplic = množství restaurací, kaváren a obchodů). Ubytování u zámku Hotel Prince de Ligne, Paradies, ubytovny ve městě (blízko centra).


Zajímavosti v okolí:

Doubravská hora (výletní restaurace postavená na konci 19. stol. v ruinách opevněného hradu, krásný výhled do okolí), cisterciácký klášter v Oseku, hrad Krupka, Komáří vížka (vrch Krušné hory s výhledem do kotliny), Bouřňák (výhled, cesta horskou železničí - kult. památka), Dubí (italský neogot. kostel, lázně, krásná příroda).

 

Těšíme se na Vaši návštěvu


Copyright © GALANCE , internetové vydavatelství  -  katalogový oborový server - www.hrady-zamky.cz

^ NAHORU